Papírové kosmonautické modely

Potřeby:
lepidlo (Herkules, Pritt, ...), skalpel, nebo víceúčelový nůž (odlamovací), obyčejné nůžky a nůžky se špičkou, pinzeta - s plochým koncem a špičatým koncem, dřevěný klín - dl. cca 10cm, š. cca 2,5cm, tvrdý karton na podlepení nosných dílů, pravítko špejle, tenká průhledná fólie na okénka, barevná pera, fixy či tužky, tvrdá podložka (jako pracovní plocha)

Nástroje

Jednoduchý nástroj na nanášení lepidla lze vyrobit z kousku železného drátu tak, že jeden nebo oba konce zploštíte a pilníkem vytvarujete do potřebného tvaru. Z kovového nástroje lze totiž lepidlo snadno strhnout a udržovat jej tak v čistotě. Druhou stranu si upravte na rýhování zlomu vystřihovánek a odstraňování přebytků lepidla.

Dále je vhodné vyrobit si z kousku tvrdého dřeva klínek o rozměrech cca 4x6x1cm (dobrá je i polovina dřevěného kolíčku na prádlo), se kterým se dají velmi dobře podržet chlopně nebo záložky i v místech kam se nedá dostat rukou.

Ohýbání

Udělejte si rýhu tam, kde jsou značky na ohýbání, a ohněte všechny části dříve, než je přilepíte, aby díly šly k sobě přilepit snadněji a rychleji. K vytvoření rýhy vyznačující záhyby ke skládání použijte pravítka a vypsaného pera nebo tupé hrany nože. Perem přitlačte tak silně, abyste udělali rýhu, ale ne tolik, abyste protrhli papír. Osvědčilo se také použití hrotu jehly, kterou omotáte kusem drátu, aby to tolik netlačilo do prstu.

Ohněte všechny části a nejprve si je zkuste složit, než použijete lepidlo. Tímto způsobem se vyhnete tomu, že se vám poslední část nepatřičně zkrabatí.

Molnija (foto a stavba modelu - Pavel Pech)Drobné díly je vhodné narýhovat předem ještě nevystřižené - lépe se potom ohýbají.

 

 

Výroba válců

Aby se vám válce dařily lépe, zkuste je stočit přes hranu stolu, než je slepíte dohromady. Vystřihněte část, která má vytvořit válec. Pak vezměte papír z jedné strany a pomalu jej zformujte podél hrany stolu. Toto by mělo usnadnit slepení válce, neboť lepit a formovat válec současně není snadné.

Výroba koleček

Pioneer 10 (foto a stavba modelu - Pavel Pech)Slepte plášť kola do kroužku, podlepte boční disky kartonem, vtlačte je do pláště a pojistěte lepidlem.

Výroba kuželů

Kužely se mnoho neliší od válců, jen se sbíhají k jednomu konci. Vystřihněte si díl a vytvarujte jej podél hrany stolu. Jediný rozdíl mezi válcem a kuželem je v tom, že je třeba mít špičku kužele na jednom místě a otáčet zešikmenou část kolem hrany stolu.

Další užitečné rady

Dokončete hrany svého modelu. Hrany papíru tiskárna nepotiskne a zůstanou bílé. Než tedy díly slepíte, zamalujte bílé hrany barevnými pastelkami, nebo fixou stejné barvy, jako je barva dílu. Pokud hrany i po slepení hodně "svítí", je dobré je zamalovat opatrně vodovkou. Vodovky mají tu výhodu, že se dá z nich při troše trpělivosti vykouzlit jakákoliv barva. Musí se postupovat opravdu opatrně, větší množství vody může model zničit.

Pokud vám ukápne na vystřiženou část větší část lepidla, setřete je okamžitě, než uschne.

Pokud je model vytištěn na křídovém papíře, je vhodné místa, na která se bude nanášet lepidlo, předem zdrsnit, např. jemným smirkovým papírem. Na části, které se mají slepit, naneseme tenkou vrstvu lepidla, necháme chvíli zaschnout a teprve potom slepíme k sobě.

Sputnik 3 (foto a stavba modelu - Pavel Pech)Nespěchejte s zkontrolujte, zda všechny díly dobře lícují, dříve než je slepíte.

Nosné díly podlepte tvrdým kartonem. K podlepování papíru je dobré použít nějaké pevné tyčinkové lepidlo.

Velké plochy, které mají zůstat rovné a neprohnuté je vhodné zevnitř vyztužit "T" profilem vhodné délky, výšky a šířky. Tento profil lze vyrobit z kousků odstříhaného papíru, který zbyde jako odpad z dílů.

Pokud se vám model nedaří, vydržte a dokončete ho. Hodně věcí v konečné podobě vůbec není vidět.

Jako všechno ostatní to bude chtít trochu praxe, než se vám každý model podaří tak, jak chcete, ale brzy se přesvědčíte, že čím více modelů sestavíte, tím se vám budou zdát jednodušší.


Vytisknout